İsrail yerinden edilmiş Filistinlilerin Refah’ta kampını bombaladı: Onlarca ölü var, canlı canlı yandılar

7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın saldırıları sonrasında Filistin’de sivilleri hedef alan İsrail gece boyunca Gazze Şeridi’nde çeşitli bölgelere hava, kara ve denizden saldırılar düzenledi. 

İsrail, 234 gündür devam eden saldırılarını sürdürürken Refah’taki saldırıda en az 40 kişinin yaşamını yitirdiği ve onlarca insanın da yaralandığı belirtildi. 

İsrail ordusu da hava kuvvetlerinin Refah’ta bir Hamas yerleşkesini vurduğunu ve saldırının “hedefi hassas vurma kabiliyetine sahip mühimmat ve kesin istihbarat temelinde” gerçekleştirildiğini açıkladı. Açıklamaya göre saldırıda Hamas’ın Batı Şeria’daki genelkurmay başkanı ve İsraillilere yönelik ölümcül saldırıların arkasındaki bir başka üst düzey yetkili öldürüldü.

Açıklamada “IDF (İsrail Ordusu İstihbarat Birimi), saldırı ve açılan ateş sonucunda bölgedeki bazı sivillerin zarar gördüğünü belirten raporlardan haberdardır. Olay inceleme altındadır” denildi. Hamas tarafından yönetilen Gazze’deki sağlık bakanlığı sözcüsü Eşref El-Kidra saldırıda 35 kişinin öldüğünü, çoğu kadın ve çocuk onlarca kişinin de yaralandığını söyledi.

İKİ HAFTA ÖNCE YERİNDEN EDİLENLERİ VURDULAR

Saldırı, Refah’ın batısındaki Tel Al-Sultan mahallesinde, İsrail güçlerinin iki hafta önce kara harekâtına başladığı kentin doğu bölgelerinden kaçan binlerce kişinin sığındığı yerde gerçekleşti. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, Refah’taki sahra hastanesinin yaralı akınına uğradığını ve diğer hastanelerin de çok sayıda hasta kabul ettiğini bildirdi. Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Sami Ebu Zuhri Refah’taki saldırıyı bir “katliam” olarak nitelendirdi ve İsrail’e silah ve para yardımı yapan ABD’yi sorumlu tuttu.

İsrail, Refah’ta saklandığını iddia ettiği Hamas yetkililerinin kökünü kazımak ve bölgede tutulduğunu söylediği rehineleri kurtarmak istediğini açıklasa da düzenlediği saldırılarda çok sayıda sivilin yaşamını yitirmesi büyük tepki toplamıştı. İsrail uluslararası kamuoyundan gelen tepkilere rağmen geri adım atmıyor.  

Küresel insani yardım kuruluşu ActionAid, saldırıları “insanlık dışı ve barbarca” diyerek tanımlarken, Refah’a düzenlenen saldırının Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) yardımlarının yer aldığı depoların yanına düzenlendiğini de açıkladı. 

Kurum tarafından yapılan açıklamada, “Ortaklarımızdan gelen yanmış ceset görüntüleri insanlığın ve bugüne kadar Gazze halkını korumakta başarısız olan küresel toplumun yüzünde bir yara izidir. Kendi ActionAid meslektaşlarımızdan biri, saldırıdan sadece bir gün önce sığınağı terk ederek bu vahşetten kıl payı kurtuldu. Ancak Gazze’de hiç kimsenin güvenliği garanti altında değildir” denildi. 

NORVEÇ’TEN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA

İspanya ve İrlanda ile birlikte geçen hafta Filistin devletini tanımaya hazır olduklarını duyuran Norveç’in Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide yaptığı açıklamada İsrail’in Refah’a düzenlediği saldırıların uluslararası insani yasaların ihlali olarak yorumladı.

Eide, “Bence bu üç ülke aylarca İsrail’in Gazze’de yaptıklarının uluslararası yasaları ihlale ettiklerini söyledi. Fakat şimdi bunu biliyoruz. Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail’in Refah’taki saldırılarını durdurmasını emreden zorunlu bir karar aldık. Bu zorunlu bir karardır. Bağlayıcıdır, yani Refah’ta devam etmek… dünyanın en yüksek mahkemesinin kararını önemli ölçüde ihlal etmektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir