İran-İsrail gerilimi: Orta Doğu’da uçaklar rota değiştiriyor

İsrail’in İran’ın İsfahan kentine hava saldırısı düzenlediği haberlerinin ardından birçok havayolu şirketi uçuş rotalarını değiştirme kararı aldı.

İsrail saldırısı iddiasını reddeden İran, İsfahan’daki askeri tesisinde yaşanan patlamalar sonrası Tahran, Şiraz ve ülkenin batısındaki havalimanlarını birkaç saat süreyle kapattı.

Havalimanları daha sonra açılsa da birçok uçuş gerilimden etkilendi. FlightRadar24 sitesinin verilerine göre bazı havayolu şirkerteri İran’a uçuşlarını iptal etti.

Iran Air’in Roma’ya giden bir uçağı da Ankara’ya iniş yaptı. Reuters, Türk Havayolları dahil bazı havayolu şirketlerinin İran’ın açık olan hava sahasında uçuşlarını sürdürdüğünü duyurdu.

İran’ın cumartesi günü İsrail’e düzenlediği füze ve İHA saldırılarından bu yana bölgede binlerce uçuş iptal edildi.

‘DERHAL AYRILIN’

Bu arada Avustralya, İsrail’in İran’a misilleme yaptığı iddialarının ardından, İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm vatandaşlarına buralardan ayrılmaları için uyarıda bulundu. 

ABC News’un haberine göre, Avustralya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İran, İsrail ve işgal altındaki Filistin toprakları için seyahat uyarısı güncellendi. Açıklamada, İsrail ve Filistin’de bulunan tüm Avustralya vatandaşlarına, “eğer böyle yapmaları güvenliyse” buralardan ayrılmaları için uyarıda bulunuldu. 

İsrail’e karşı terör saldırısı ve askeri misilleme tehdidi bulunduğuna işaret edilen açıklamada, askeri saldırıların hava sahasının kapatılması dahil seyahat kısıtlamalarına yol açabileceği kaydedildi. 

Açıklamada, İran’a seyahat edilmemesi yönünde halihazırda bir uyarı bulunduğu anımsatılarak bölgesel tansiyonun yüksek olduğu, güvenlik durumunun hızlıca kötüleşebileceği vurgulandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir